Rakim vs Bob James – [Sample, covery, bangery #8]

1vs18 Przed nami starcie numer 8 w cyklu „Sample, covery, bangery: 1 vs. 1″, w którym zestawiamy kawałki hip-hopowe w dużym stopniu oparte na kompozycjach innych artystów, z ich pierwowzorami.

Po grubych latach na scenie, czterech płytach nagranych Ericiem B i pięcioletniej przerwie, „Bóg na mikrofonie” postanowił wydać wreszcie swoją solową, debiutancką płytę. Miło to miejsce 4 listopada 1997 roku. Wtedy to nakładem Universal ukazał się album „The 18th Letter” Rakima. Krążek zadebiutował na 4 miejscu Billboard 200 z ilością pół miliona sprzedanych egzemplarzy w pierwszym tygodniu w USA.

Skupmy się jednak na numerze 8 tracklisty albumu i jednocześnie jedynym oficjalnym singlu promującym ten krążek. Chodzi o kawałek wyprodukowany przez Clarka Kenta pt. „Guess Who’s Back”. Nagranie to oparte zostało na charakterystycznym, wpadającym w ucho samplu, pochodzącym z utworu „Shamboozie” Boba Jamesa. „Shamboozie” pochodzi z kolei z płyty „Hands Down” wydanej w 1982. Bob James to dwukrotnie nagrodzony Grammy pianista smooth jazzowy, aranżer i producent. „Hands Down” to 11 album sygnowany jego nazwiskiem.

Komponując „Guess Who’s Back” Clark Kent poza „Shamboozie”, posłużył się samplami z utworów: „Bring the Noise” Public Enemy i „My Melody” Erica B. & Rakima.

Posłuchajcie obu wersji i oceńcie która lepsza:

Rakim „Guess Who’s Back”:

Bob James „Shamboozie”:

Zobacz poprzednie starcia:
#7: Coolio vs Stevie Wonder
#6: Nas vs Sting
#5: The Fugees vs Enya
#4: Dilated Peoples vs William Bell
#3: Wu Tang Clan vs The Beatles
#2: M.O.P vs Foreigner
#1: Eminem vs The Zombies

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>