Puff Daddy vs David Bowie [Sample, covery, bangery #11]

1vs111Przed nami starcie numer 11 w cyklu „Sample, covery, czyli hip-hopowe bangery: 1 vs. 1″, w którym zestawiamy kawałki hip-hopowe w dużym stopniu oparte na kompozycjach innych artystów, z ich pierwowzorami.

Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że druga połowa lat dziewięćdziesiątych na nowojorskiej scenie to dominacja Puff Daddy’ego i jego Bad Boy Records. Niewątpliwie popularność tego artysty-biznesmena lub też biznesmena-artysty jak kto woli oraz jego kompani, związana była niestety ze śmierci Notoriousa B.I.G. i wydanym wkrótce potem bestsellerowym albumem „No Way Out” (22.07.1997).

Na szczyty popularności Sean Combsa wyniósł drugi singiel z tej płyty, muzyczny hołd złożony przyjacielowi, utwór „I’ll Be Missing You” nagrany wspólnie z byłą żoną Biggiego Smalls – Faith Evans i grupą 112. Wystarczy wspomnieć, że rozszedł się on w ilości ponad 8 milionów egzemplarzy, stając się jednym z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów.

Na pewno któryś z kolejnych odcinków cyklu poświęcimy „I’ll Be Missing You”, dziś skupimy się jednak na czwartym singlu z „No Way Out”, kawałku „Been Around the World”. Nagranie swoją amerykańską premierę miało 2 grudnia 1997, w Europie singiel ukazał się 9 lutego następnego roku. Utwór wspiął się na 2 miejsce Billboard Hot 100 i pokrył się platyną.

Obok Diddyego „Been Around the World” wyprodukowali D-Dot i Amen-Ra. Gościnnie usłyszymy w nim The Notoriousa B.I.G i Mase’a. Muzycznie nagranie oparte zostało na samplu z utworu „Let’s Dance” Davida Bowie, a linia wokalna pochodzi z piosenki Lisy Stansfield „All Around the World”. Usłyszymy tu także fragmenty utworu „Feelin’ Good” Roya Ayers.

„Let’s Dance” to tytułowy singiel z albumu wydanego w kwietniu 1983 roku. Płyta od razu trafiła do czołówek zestawień najlepiej sprzedających się krążków. W sukcesie pomogła popularność utworu tytułowego, który wydany na singlu na miesiąc przed premierą albumu, dotarł do pierwszych miejsc list przebojów zarówno w USA jak i Wielkiej Brytanii. Autorem nagrania jest sam Bowie, producentem jest Nile Rodgers.

Posłuchajcie obu wersji i oceńcie, która lepsza. Sprawdźcie też pozostałe starcia [Sample, covery, czyli hip-hopowe bangery]

Puff Daddy „Been Around the World”:

David Bowie „Let’s Dance”:

Lisa Stansfield „All Around the World”:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>