Nas vs Sting – [Sample, covery, bangery #6]

1vs16Przed nami starcie numer 6 w cyklu „Sample, covery, bangery: 1 vs. 1″,  w którym zestawiamy kawałki hip-hopwe w dużym stopniu oparte na kompozycjach innych artystów, z ich pierwowzorami.

Kawałek „The Message” to nasz dzisiejszy bohater i jednocześnie trzeci i ostatni singiel z drugiego, solowego albumu Nasa „It Was Written”. Oficjalnie nagranie to ukazało się jako singiel 23 lutego 1997 roku tylko we Francji i nie było notowane na żadnych listach przebojów. W przeciwieństwie do całego albumu „It Was Written”, który pokrył się poczwórną platyną, zdobył szczyt Billboardu i sprzedał się w 4 milionowym nakładzie.

Producentem nagrania jest Trackmasters, który warstwę muzyczną oparł o sampl z utworu Stinga pt. „Shape of My Heart”. Skrecze dograł Kid Capri wykorzystując cuty z wcześniejszych nagrań Nasa: „N.Y. State Of Mind” ["I never sleep/cuz sleep is the cousin of death" / "I ain't the type of brother made for you to start testin'"] oraz „Halftime” ["There ain't an army that can strike back"].

„Shape of My Heart” z kolei ukazało się zaledwie trzy lata wcześniej, kiedy to do sprzedaży trafił czwarty solowy album Stinga „Ten Summoner’s Tales”. Kompozytorami utworu są Sting i Dominic Miller, a autorem tekstu sam piosenkarz. Nagranie to inspirowało nie tylko Nasa. Z „Shape of My Heart” czerpali m.in. Monica, Craig David, Sugababes czy Pastor Troy. Rok po premierze „Summoner’s Tales” utwór został wykorzystany w filmie Luca Bessona „Leon Zawodowiec”.

Posłuchajcie obu wersji i oceńcie która lepsza:

Nas „The Message”:

Sting „Shape of My Heart”:

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>