Dwadzieścia lat temu ukazał się „Illmatic” Nasa [Kalendarium: 19.04.1994]

1W tym roku obchodzimy dwudziestą rocznicę ukazania się jednej z najważniejszych płyt w historii Hip-Hopu – „Illmatic” nowojorskiego rapera Nasa.

Chociaż od premiery debiutanckiego albumu Nasa minęły już dwie dekady wszystkie jego dokonania oceniane są przez pryzmat wydanego w 1994 roku albumu „Illmatic„. Co ciekawe na początku swojej drogi artystycznej Nas nie mógł znaleźć wytwórni, w której mógłby nagrać materiał. Jego demo odrzuciły między innymi Def Jam i Cold Chillin. W końcu zakontraktowany został w Columbia Records. Datę premiery wyznaczona na 19 kwietnia 1994. Sam materiał nagrywany był w latach 1992–93.

Nas miał już w tedy wyrobioną pozycję na scenie. Pomogło to w nawiązaniu współpracy z czołowymi producentów tamtego okresu: Dj Premierem, Q-Tipem, Pete Rockiem, Large Professorem oraz L.E.S. Gościnnie młodego rapera na płycie wsparł w kawałku „Life’s a Bitch” inny brooklyński emce AZ.

Debiutancki album Nas spotkał się z owacyjnym przyjęciem krytyków (The Source 5/5, Allmusic 5/5, Rolling Stone Album Guide 5/5, XXL 5/5). Dziś uważany jest za jedno z największych osiągnięć w historii muzyki rap. Kawałki które znalazły się na tej płycie, to esencje ciężkiego, nowojorskiego brzmienia ostatniej dekady XX wieku.

Płyta zadebiutował na 12 miejscu listy Billboard 200 z wynikiem 59 000 sprzedanych egzemplarzy w pierwszym tygodniu. W 2001 roku „Illmatic” zdobył status Platynowej Płyty. Do dziś sprzedał się w liczbie ponad 1 600 000 kopii. W 2003 album został sklasyfikowany na 400. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Płytę promowało pięć singli „Halftime”, „It Ain’t Hard to Tell”, „Life’s a Bitch”, „The World Is Yours”, „One Love”.

Tracklista:
01. „The Genesis” (prod. Nas, Faith N.)
02. „N.Y. State of Mind” (prod. DJ Premier)
03. „Life’s a Bitch” (featuring AZ) (prod. L.E.S., Nas)
04. „The World Is Yours” (prod. Pete Rock)
05. „Halftime” (prod. Large Professor)
06. „Memory Lane (Sittin’ in da Park)” (prod. DJ Premier)
07. „One Love” (prod. Q-Tip)
08. „One Time 4 Your Mind” (prod. Large Professor)
09. „Represent” (prod. DJ Premier)
10. „It Ain’t Hard to Tell” (prod. Large Professor)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>