Dr. Dre „The Chronic” – to już ponad dwie dekady [Z kalendarium klasyki]

1Dzisiejszy (15 grudnia) przegląd kalendarza rozpoczynamy absolutnym klasykiem – płytą „The Chronic” Dr. Dre. To właśnie nieco ponad dwa tygodnie przed końcem 1992 roku nakładem Death Row ukazał się ten legendarny album.

Dziś ciężko przecenić wpływ tego materiału na rozwój Hip-Hopu na całym świecie, na przyszłe pokolenia słuchaczy i twórców, na kierunek w jakim przez kolejne lata podążał rap. „The Chronic” nie tylko ugruntował pozycję Dr. Dre, znanego wcześniej z N.W.A. rapera i producenta, ale stał się także trampoliną do kariery Snoop Doggy Dogga.

„The Chronic” to wzorzec Hip-Hopu z zachodniego wybrzeża. To jeden z pierwszych albumów definiujących czym jest G-funk. To klasyka Gangsta Rapu.

Płyta wzbudziła spore kontrowersje z powodu tekstów zawierających treści homofobiczne i traktujące o przemocy oraz gloryfikację palenia. Już sam tytuł „The Chronic” oznacza w slangu marihuanę, a okładka nawiązuje do loga firmy Zig-Zag produkującej bletki. Nie przeszkodziło to płycie w zebraniu pozytywnych recenzji i w entuzjastycznym przyjęciu przez słuchaczy, co przełożyło się na niebagatelny sukces komercyjny. Album trafił na 3 miejsce Billboard 200 i do dziś pokrył się potrójna platyną. W samych tylko Stanach sprzedał się w liczbie 4 i pół miliona kopi, a w sumie na całym świecie rozeszło się 8 milionów egzemplarzy. W 2003 „The Chronic” został sklasyfikowany przez Rolling Stone na 138 miejscu 500 najlepszych albumów wszech czasów.

Płytę promowały single „Nuthin’ but a ‚G’ Thang”, „Dre Day” i „Let Me Ride„. Wokalnie Dre na „The Chronic” wsparli Snoop Doggy Dogg, Lady of Rage, Warren G, RBX, Nate Dogg, Dat Nigga Daz i Kurupt. Producentem wykonawczym płyty jest Suge Knight.

Tracklista:
01. „The Chronic” (Intro)
02. „Fuck wit Dre Day (And Everybody’s Celebratin’)”
03. „Let Me Ride”
04. „The Day the Niggaz Took Over”
05. „Nuthin’ but a ‚G’ Thang
06. „Deeez Nuuuts”
07. „Lil’ Ghetto Boy”
08. „A Nigga Witta Gun”
09. „Rat-Tat-Tat-Tat”
10. „The $20 Sack Pyramid” (Skit)
11. „Lyrical Gangbang”
12. „High Powered”
13. „The Doctor’s Office” (Skit)
14. „Stranded on Death Row”
15. „The Roach” (The Chronic Outro)
16. „Bitches Ain’t Shit”

3 myśli nt. „Dr. Dre „The Chronic” – to już ponad dwie dekady [Z kalendarium klasyki]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>