Cypress Hill vs The Clash [Sample, covery, bangery #12]

1vs112Przed nami starcie numer 12 w cyklu „Sample, covery, czyli hip-hopowe bangery: 1 vs. 1″, w którym zestawiamy kawałki hip-hopowe w dużym stopniu oparte na kompozycjach innych artystów, z ich pierwowzorami.

Przed nami starcie numer 12 w cyklu „Sample, covery, czyli hip-hopowe bangery: 1 vs. 1″, w którym zestawiamy kawałki hip-hopowe w dużym stopniu oparte na kompozycjach innych artystów, z ich pierwowzorami.

Cypress Hill
zajmuje w sercach polskich słuchaczy rapu szczególne miejsce. Dla tych który swoją przygodę z tą muzyką zaczynali w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych albumy takie jak „Cypress Hill” (1991), „Black Sunday” (1993) czy „Cypress Hill III: Temples of Boom” (1995) to absolutne klasyki. Jaki wpływ muzyka B-Reala, DJ Muggsa i Sen Doga miała na prekursorów Hip-Hopu w Polsce, wystarczy zajrzeć na „Alboom” Liroya.

My jednak nie będziemy zaglądać aż tak daleko w przeszłość. Zatrzymamy się na roku 2004 i siódmym albumie raperów z Kalifornii zatytułowanym „Till Death Do Us Part”. Konkretnie tracku numer 10 – „What’s Your Number?”. Producentem nagrania jest oczywiście DJ Muggs. Gościnnie w utworze zagrał gitarzysta Tim Armstrong. I to właśnie gitara Tima jest kluczowa w naszym starciu.

„What’s Your Number?” oparty jest bowiem na linii basu z utworu „The Guns of Brixton” angielskiej, punkowej grupy The Clash. Singiel z tym kawałkiem ukazał się 14 grudnia 1979 roku i promował trzecią płytę kapeli pt. „London Calling”. Autorem i kompozytorem piosenki jest Paul Simonon. Cały album „London Calling” sprzedawał się znakomicie, pokrywając się platyną w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.

Posłuchajcie obu wersji i oceńcie, która lepsza. Sprawdźcie też pozostałe starcia [Sample, covery, czyli hip-hopowe bangery]

Cypress Hill „What’s Your Number?”:

The Clash „Guns Of Brixton”:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>