Coolio vs Stevie Wonder – [Sample, covery, bangery #7]

1vs17 Przed nami starcie numer 7 w cyklu „Sample, covery, bangery: 1 vs. 1″,  w którym zestawiamy kawałki hip-hopowe w dużym stopniu oparte na kompozycjach innych artystów, z ich pierwowzorami.

W poprzednim odcinku cyklu „Sample, covery, bangery” (czytaj #6) zajęliśmy się utworem opartym na samplu z piosenki wykorzystanej w filmie. Dziś będzie odwrotnie, albowiem to utwór wyjściowy, znany jest przez wszystkim z tego, że promował jeden z największych hitów kinowych 1995 roku, a mianowicie „Młodych Gniewnych”.

„Gangsta’s Paradise” Coolio i śpiewającego w refrenie L.V., to bezdyskusyjne najbardziej znany utwór rapera. Co tu dużo mówić. Numer jeden w wielu krajach, po obu stronach oceanu, w tym Billboard Hot 100 i UK Singles Chart. Najlepiej sprzedający się singiel 1995 w USA, gdzie został uhonorowany potrójną platyną. Ta minipłyta sprzedała się w liczbie ponad 5 milionów kopi w samych tylko Stanach, Wielkiej Brytanii i Niemczech. 69 pozycja na liście najlepszych piosenek wszech czasów Billboardu i 38 na liście VH1 100 najlepszych utworów hip-hopowych. Za ten utwór Coolio otrzymał Grammy w kategorii Best Rap Solo Performance, dwie nagrody MTV Video Music Award w kategoriach: Best Rap Video i Best Video from a Film oraz Billboard Music Award.

„Gangsta’s Paradise” wyprodukowany przez grono: Doug Rasheed, Derrick D Dot Angeletie i Raul „RAZ” Zeballos, oparty został o utwór Steviego Wondera pt. „Pastime Paradise”,  wydany w 1976 na albumie „Songs in the Key of Life”. Autorem i producentem piosenki jest san artysta. Nagranie to znane jest jako jedno z pierwszych, w którym użyto syntezatora (Yamaha GX-1) do stworzenia pełnej sekcji smyczkowej.

Coolio, L.V. i Stevie Wonder wykonali wspólnie „Gangstas Paradise” na żywo podczas Billboard Awards w 1995 roku.

Posłuchajcie obu wersji i oceńcie która lepsza:

Coolio „Gangstas Paradise”:

Stevie Wonder „Pastime Paradise”:

Coolio ft. L.V. & Stevie Wonder „Gangstas Paradise” (Live Billboard Awards 1995):

1 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>