4 rocznica śmierci Guru [Kalendarium: 19.04.2010]

gurusmal19 kwietnia 2010 roku w wieku 43 lat długotrwałą walkę z chorobą przegrał jeden z najbardziej charakterystycznych raperów w historii, ikona Hip-Hopu, filar nowojorskiej sceny, członek legendarnego Gang StarraGuru.

Guru, czyli Keith Elam, urodził się 17 lipca 1961 roku w Roxbury (Massachusetts). Jego pseudonim – Guru – jest skrótem od Gifted Unlimited Rhymes Universal lub rzadziej używanego God is Universal, he is the Ruler Universal. Keith pracował w bostońskim pogotowiu opiekuńczym, następnie rozpoczął studia w Atlancie na Morehouse, gdzie uzyskał tytuł naukowy na kierunku biznesu i administracji.

Guru działał w bostońskim podziemiu jazzowym. Było to raczej hobby po pracy niż sposób na życie czy zarabianie pieniędzy. W latach 1986-1988 zostało wydanych kilka singli w wytwórni Wild Pitch Records, jednak cały czas MC o jakże charakterystycznym głosie określanym mianem od szorstkiego po aksamitny działał sam. Przełom nastąpił w 1988, gdy Guru usłyszał w swojej wytwórni demo zespołu ICP, którego producentem był DJ Waxmaster C (Christopher Martin). Guru będąc pod wrażeniem DJ Waxmaster C skontaktował się z nim, a kilka miesięcy później po rozpadzie ICP doszło do współpracy pomiędzy tą dwójką. W tym czasie Waxmaster C zmienił ksywkę na Premier. Po roku wspólnej pracy w 1989 roku światło dzienne ujrzał pierwszy Long Play zespołu „No More Mr. Nice Guy”.

„No More Mr Nice Guy” wpisał się do historii rapu jako niezwykle udany pod względem lirycznym jak i muzycznym materiał. Dj Premier jak i Guru dali się poznać jako ambitni wykonawcy, którzy wprowadzili dużo „świeżości” do Hip-Hopu, a Primo stał się jednym z najważniejszych producentów na świecie. Kolejne kilkanaście lata to pięć albumów: „Step In the Arena” (1991), „Daily Operation” (1992), „Hard to Earn” (1994), „Moment of Truth” (1998) i „The Ownerz” (2003), z których każdy można określić mianem klasyka.

Guru oprócz wspólnych nagrań z Premierem, inspirowany jazzowo-rapowym albumem „The Low End Theory” grupy A Tribe Called Quest, stworzył autorski projekt Jazzmatazz, łącząc soul, Hip-Hop, jazz czy R’n'B. Eksperymentalny album, który ukazał się w 1993 z udziałem wykonawców muzyki neo-soul: N’dea Davenport, Ionnie Liston Smith, Ronny Jordan, Roy Ayers wywołał spore zamieszanie na amerykańskim rynku muzycznym, przełamując wyobrażenie o czarnej muzyce.

Na kolejną część Jazzmatazz Guru również zaprosił czołowe gwiazdy: Chaka Khan, jazzman’a Ramsey Lewis, przedstawiciela reggae – Ini Kamoze, czy Jamiroquai’a. Płyta, choć przez wielu uważana za nieco słabszą od debiutanckiego krążka, to Guru – w pełni ukształtowany artysta. Po 5 latach przerwy w 2000 roku ukazał się album „Guru’s Jazzmatazz: Street Soul”, który zupełnie odbiegała od początkowej koncepcji nowojorskiego rapera. Niektórzy określają ten materiał jako „muzykę przyjemną dla ucha”, co udało się osiągnąć także dzięki obecności na płycie różnorodnych artystów cenionych przez samego Guru, takich jak: Erykah Badu, Craig David, Angie Stone, Macy Gray, Big Shug, Herbie Hancock, Issac Hayes. Mieszanka neo-soulu, jazzu i hip-hopu z charakterystycznym monotonnym flow Guru była świetną odskocznią od wydawnictw „zbuntowanych raperów”. Na płycie gościnnie wystąpił też Dj Premier w kawałku „Hustlin’Daze” oraz Dj Scratch w „Keep Your Worries” z fenomenalnym wokalem Angie Stone. Czwarta część: „Guru’s Jazzmatazz, Vol. 4: The Hip Hop Jazz Messenger: Back to the Future” ukazała się w 2007 roku.

Guru angażował się w wiele projektów, m.in. w promowanie młodych talentów i odkrywanie nowych brzmień („Ill Kid”). Wydał także solowe płyty „Baldhead Slick & da Click” (2001), „Version 7.0: The Street Scriptures” (2005), „Guru 8.0: Lost and Found” (2009).

W między czasie Guru kilkukrotnie dowiedział Polskę. Wystąpił m.in. w 2001 roku, w 2003 odwiedził nasz kraj z Dj Premierem, w ramach trasy promującej album Gang Starr’a „The Ownerz” dając niezapomniane show. W 2005 roku Guru wraz z Dj Solarem wystąpili na rozdaniu nagród „Ślizgery”, rok później zagrał w Poznaniu. Ostatni raz odwiedził Polskę w 2009 roku, podczas 45 edycji festiwalu Jazz Nad Odrą.

2 marca 2010 roku Guru przeszedł atak serca i zapadł w śpiączkę. Zmarł 19 kwietnia w Nowym Jorku. Przyczyną śmierci rapera była hipoksja.

12 myśli nt. „4 rocznica śmierci Guru [Kalendarium: 19.04.2010]

  1. I would like to express thanks to you just for rescuing me from such a circumstance. Because of exploring through the online world and meeting recommendations which were not helpful, I figured my life was done. Being alive devoid of the strategies to the issues you have solved all through the write-up is a serious case, and ones which might have adversely affected my career if I hadn’t discovered your web blog. Your primary ability and kindness in handling every aspect was very useful. I am not sure what I would’ve done if I had not come upon such a step like this. I am able to at this time look forward to my future. Thank you so much for this skilled and amazing help. I won’t hesitate to recommend your web sites to any person who desires support about this subject matter.

  2. Guru, czyli Keith Elam, urodził się 17 lipca 1961 roku w Roxbury (Massachusetts). Jego pseudonim – Guru – jest skrótem od Gifted Unlimited Rhymes Universal lub rzadziej używanego God is Universal, he is the Ruler Universal. Keith pracował w bostońskim pogotowiu opiekuńczym, następnie rozpoczął studia w Atlancie na Morehouse, gdzie uzyskał tytuł naukowy na kierunku biznesu i administracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>