19 lat temu zmarł Eazy-E [Kalendarium: 26.03.1995]

1Dziś, tj. 26 marca, obchodzimy 19 rocznicę śmierci jednego z najważniejszych artystów zachodniego wybrzeża, członka legendarnej ekipy N.W.A., założyciela Ruthless Records – Eazy-E.

Eric Wright znany bardziej jako Eazy-E urodził się w 1964 r. w Compton, na przedmieściach Los Angeles. Będąc jeszcze nastolatkiem Eazy zaczął przygodę z handlem narkotykami, za co został wyrzucony z Dominguez High Shool tuż przed jej ukończeniem. Punktem zwrotnym była jednak śmierć kuzyna, który trudnił się podobnym biznesem. To właśnie ten moment sprawił, że Eazy postanowił zrobić coś ze swoim życiem.

Za zarobione na narkotykach pieniądze założył wytwórnię Ruthless Records i razem z Dr. Dre, Ice Cube’em, MC Ren’em i DJ Yella założył grupę N.W.A (Niggaz With Attitude). W 1987 r. grupa zadebiutowała albumem pt. „N.W.A. and the Posse”, a sam Eazy zasłynął mocnymi, bezkompromisowymi tekstami. Następnie raper wydał swoją pierwszą solową płytę pt. „Eazy Duz It” (1988 r.). Była to płyta z tekstami Ice Cube’a, wyprodukowana przez Dr. Dre.

Po jej wydaniu powstał konflikt między Eazy’m, a innymi członkami N.W.A, gdyż uważali oni, że każdy z nich miał swój wkład w tę płytę i każdy powinien dostać część zysków ze sprzedaży. Eazy postanowił jednak zatrzymać wszystkie pieniądze dla siebie.

Panowie doszli jednak do porozumienia i grupa wydała kolejny album zatytułowany „Straight Outta Compton”, który dziś uznawany jest za sztandarowe dzieło gangsta rapu. Był on tak hardcore’owy, że żadna stacja radiowa ani telewizyjna nie mogła puszczać zamieszczonych w nim utworów. Mimo to płyta sprzedała się w ponad 2 milionowym nakładzie.

Po wydaniu „Straight Outta Compton” z N.W.A odszedł Ice Cube. Następnie grupa w 1990 r. wydała jeszcze dwie płyty: „100 Miles And Runnin” i „EFIL4ZAGGIN” (czytając od tyłu „Niggaz 4 Life”). W 1991 r. z zespołu odszedł Dr. Dre i tak zakończyła się kariera N.W.A.

Dobrą wiadomością było jednak to, że Eazy-E będzie dalej wydawał płyty, z tą różnicą, że będą to płyty solowe. W 1993 r. nagrał on album nazwaną „It’s On (Dr. Dre) 187um Killa”.

Niestety w 1995 r. do fanów Eazy’ego dotarła wiadomość, że jest on zarażony wirusem HIV. Raper nigdy nie stronił od kobiet (przyznał się do ojcostwa siedmiorga dzieci z sześcioma różnymi kobietami) i najprawdopodobniej zaraził się od jednej z nich.

Ostatni utwór „The Muthaphukkin’ Real Eazy-E” nagrał w grudniu 1994 r. razem z Mc Ren’em. Powiedział w nim: „Kiedy umrę, spalcie moje ciało. Upewnijcie się, że na nagrobku będzie napis: Eazy-Muthaphukkin-E – ten, który umieścił Compton na mapie”.

Eric zmarł 26 marca 1995 roku w szpitalu w Los Angeles. Miał wtedy 31 lat. Jego ciało spalono i pochowano w Rose Hills Memorial Park w Whittier, California. Był on niewątpliwie jednym z pionierów kultury Hip-Hop i razem z jego śmiercią zakończył się pewien rozdział w historii tejże muzyki.

4 myśli nt. „19 lat temu zmarł Eazy-E [Kalendarium: 26.03.1995]

  1. Needed to compose you a tiny note to finally thank you very much yet again for your personal splendid methods you have discussed above. It is strangely open-handed with people like you to provide publicly all that a number of people would have marketed as an electronic book to generate some bucks for their own end, primarily now that you could possibly have tried it if you ever wanted. These inspiring ideas likewise acted like a fantastic way to know that the rest have the same dreams really like my personal own to see a whole lot more concerning this problem. I’m sure there are thousands of more enjoyable times in the future for many who check out your blog.

  2. The actual progress within the technologies, including those utilized by professional cleansing companies impact the kinds of detergents. Today the businesses rely mainly on safe way to combat dirt plus some companies actually offer completely eco-friendly cleaning. The main innovations utilized in professional cleansing of houses in Abu Dhabi would be the machines that may in min’s wash the actual soft ground coverings as well as upholstery, departing them totally dry as well as shiny thoroughly clean.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>