Z kalendarium klasyki: 10 lat temu ukazał się „The Black Album”

60249861121014 listopada 2003 roku był z jednej strony świętem fanów Hip-Hopu z drugiej dniem, w którym miała zakończyć się pewna epoka. Tego dnia, 10 lat temu, ukazał się ósmy, solowy, studyjny album Jay-Z zatytułowany „The Black Album”.

Wśród producentów płyty znaleźli się m.in.: The Neptunes, Kanye West, DJ Quik, Just Blaze, Rick Rubin, 9th Wonder, Timbaland, Eminem. Na krążek trafiły takie klasyki jak „99 Problems”, „Dirt Off Your Shoulder”, „Change Clothes” czy „What More Can I Say”.

Album trafił na 1 miejsce US Billboard 200 chart i sprzedał się w ilości 463,000 egzemplarzy w pierwszym tygodniu. W sumie w Stanach rozszedł się w ponad 3,5 milionowym nakładzie. Niestety krążek był także pożegnalnym albumem rapera, który tym samym postanowił „przejść na emeryturę” i nie wydawać nowych albumów studyjnych. Jak się na szczęście okazało, nie dotrzymał słowa i już trzy lata później w ręce fanów trafiła płyta „Kingdom Come”.

„The Black Album” został nominowany do Grammy Award w kategorii Best Rap Album, do American Music Awards (Favorite Rap/Hip Hop Album) oraz Billboard Music Awards (R&B/Hip-Hop Album of the Year i Rap Album of the Year).

7 myśli nt. „Z kalendarium klasyki: 10 lat temu ukazał się „The Black Album”

  1. Było „The Blueprint”, powstał „The Black Album”, nie tak mroczne wydawnictwo jak z 2001 roku, ale niewątpliwie klasyk, historia dzieciństwa i dalszej raczkującej kariery, wszystko oplecione ciekawą aranżacją dźwiękową. 4/5

  2. KOLEJNY GOWNO WARTY NEWS O MALPACH Z AMERYKI DODANY NA STRONIE KTORA MOGLBY POSTAWIC GIMBUS PO DWOCH PIWACH. A FORUM FARFOCLE JEBANE KIEDY ODDACIE?

    • Głupota ma to do siebie, że nie potrafi słuchać wywodów na poziomie wyższym, debilizm to już uzależnienie, dostajesz tyle szacunku ile ktoś dostaje od Ciebie, pamiętaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>